Communicable disease

Kenyataan Akhbar KPK 5 Jun 2021 – Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

SITUASI SEMASA JANGKITAN PENYAKIT

CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

5 JUN 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 5 Jun 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes sembuh : 6,105 kes (521,676 kes kumulatif, 85.4%);
  • Kes baharu : 7,452 kes (610,574 kes kumulatif);
  • Kes import : 8 kes (4 warganegara, 4 bukan warganegara); 
  • Kes tempatan : 7,444 kes [6,308 warganegara (84.7%); 1,136 bukan warganegara (15.3%)];
  • Kes aktif : 85,607 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di Unit Rawatan Rapi (ICU) :886 kes;
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 446 kes;
  • Kes kematian : 109 kes (3,291 kes kumulatif, 0.54%; 105 warganegara, 4 bukan warganegara);
  • Jumlah kluster : 2,308 kluster;
  • Jumlah kluster baharu : 24 kluster;
  • Jumlah kluster yang telah tamat :1,607 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 701 kluster.

Sebanyak 109 kes kematian pada hari ini yang melibatkan 33 kes di Selangor, 22 kes di Johor, 12 kes diWilayah Persekutuan Kuala Lumpur, sembilan (9) kes di Negeri Sembilan, enam (6) kes di Kelantan,masing-masing lima (5) kes di Kedah dan Melaka, empat (4) kes di Perak, tiga (3) kes di Wilayah Persekutuan Labuan, masing-masing dua (2) kes di Sabah, Sarawak, Pulau Pinang, Pahang, serta masing-masing satu (1) kes di Terengganu dan Wilayah Persekutuan Putrajaya.

Perincian jumlah kes mengikut negeri, kes-kes kematian dan kluster-kluster baharu adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3 dan 4 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).

Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).

Patuhlah kepada S.O.P sebagai normal baharu. KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. Orang ramai akan sentiasa dimaklumkan sebarang perkembangan terkini mengenainya. Begitu juga, KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan. 

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO' SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH 

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA 

5 Jun 2021 @ 6:30 petang.

LAMPIRAN 1 

BILANGAN KES COVID-19

MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 5 JUN 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

NEGERIBILANGAN KES BAHARU *(    )BILANGAN KES KUMULATIF
SELANGOR2,509 (2)199,968
SABAH 25963,565
WP KUALA LUMPUR678 (5)62,502
JOHOR  41260,978
SARAWAK  65150,571
PULAU PINANG37030,482
KELANTAN    31229,872
NEGERI SEMBILAN84329,416
PERAK 252 (1)22,252
KEDAH26320,327
MELAKA20613,306
PAHANG  28610,571
TERENGGANU1909,713
WP LABUAN2054,540
WP PUTRAJAYA121,976
PERLIS4535
JUMLAH KESELURUHAN7,452 (8) 610,574 

*(   ) adalah merujuk kepada kes-kes import

LAMPIRAN 2 

Ringkasan 109 kes kematian pada 5 Jun 2021 adalah seperti berikut:

No. KematianNegeriJantina (Warganegara)  Umur (Tahun)HospitalLatar Belakang Penyakit
3183SelangorPerempuan (WN)78Hospital PutrajayaKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
3184SelangorPerempuan (WN)71Hospital PutrajayaKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
3185SelangorPerempuan (WN)72Hospital PutrajayaKencing manis, darah tinggi, jantung, strok, dan buah pinggang
3186SelangorLelaki (WN)60Hospital Sungai BulohDarah tinggi
3187SabahLelaki (WN)79Hospital Queen Elizabeth, Kota KinabaluKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3188JohorPerempuan (WN)61Hospital Sultanah Nora Ismail, Batu PahatKencing manis dan darah tinggi
3189MelakaPerempuan (WN)39Hospital MelakaKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3190SelangorLelaki (WN)58Hospital Kajang
3191JohorLelaki (WN)68Hospital Sultanah Aminah, Johor Bahru
3192KelantanLelaki (WN)83Hospital Sultan Ismail Petra, Kuala Krai
3193PerakPerempuan (WN)98Hospital Raja Permaisuri Bainun, IpohDarah tinggi dan dislipidemia
3194KedahLelaki (WN)65Hospital Sultanah Bahiyah, Alor SetarKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3195SelangorLelaki (WN)63Hospital Sungai BulohKencing manis dan darah tinggi
3196KedahPerempuan (WN)80Hospital Sultanah Bahiyah, Alor SetarDarah tinggi, jantung, dan dislipidemia
3197MelakaLelaki (WN)77Hospital MelakaKencing manis dan darah tinggi
3198JohorLelaki (WN)67Hospital Sultan Ismail, Johor BahruBuah pinggang
3199WP Kuala LumpurPerempuan (WN)65Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, strok, dan buah pinggang
3200JohorPerempuan (WN)71Hospital Pakar Sultanah Fatimah, MuarKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3201KelantanLelaki (WN)59Hospital Universiti Sains Malaysia, Kubang KerianDarah tinggi, buah pinggang, dan hepatitis
3202SelangorPerempuan (WN)63Hospital Canselor Tuanku Muhriz, CherasKencing manis, darah tinggi, jantung, strok, dan dislipidemia
3203SarawakPerempuan (WN)66Hospital MiriDarah tinggi
3204SelangorLelaki (WN)85Hospital SerdangKencing manis, darah tinggi, jantung, dislipidemia, dan buah pinggang
3205SelangorPerempuan (WN)69Hospital AmpangKencing manis, darah tinggi, dan obesiti
3206SelangorLelaki (WN)58Hospital Sungai BulohKencing manis
3207JohorPerempuan (WN)75Hospital SegamatDarah tinggi
3208KedahLelaki (WN)79Hospital Kuala NerangDarah tinggi dan jantung
3209KedahLelaki (WN)59Hospital Sultanah Bahiyah, Alor SetarKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
3210MelakaLelaki (WN)61Hospital Melaka
3211SelangorLelaki (WN)72Hospital Sungai BulohKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
3212WP Kuala LumpurPerempuan (WN)71Hospital Kuala LumpurDarah tinggi
3213Pulau PinangLelaki (WN)69Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3214Negeri SembilanLelaki (WN)63Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis dan darah tinggi
3215PerakLelaki (WN)74Hospital Slim RiverParu-paru kronik
3216SelangorLelaki (WN)59Hospital Sungai Buloh
3217SelangorPerempuan (WN)60Hospital Tengku Ampuan Rahimah, KlangLeukemia dan kanser
3218JohorLelaki (WN)61Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, jantung, strok, dan buah pinggang
3219KedahLelaki (WN)36Hospital Sultanah Bahiyah, Alor SetarObesiti
3220PahangLelaki (WN)89Pusat Perubatan Sultan Ahmad Shah, Kuantan
3221SabahLelaki (WN)55Hospital TawauKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3222WP LabuanLelaki (WN)52Hospital Labuan
3223SelangorLelaki (WN)68Jenazah dibawa ke Hospital Sungai Buloh
3224JohorLelaki (WN)66Hospital Sultan Ismail, Johor BahruDarah tinggi
3225PerakLelaki (WN)58Hospital Seri ManjungKencing manis, darah tinggi, jantung, strok, dan dislipidemia
3226SelangorPerempuan (WN)78Hospital Sungai BulohDarah tinggi, buah pinggang, dan asma
3227KelantanPerempuan (WN)59Hospital Universiti Sains Malaysia, Kubang KerianKencing manis, darah tinggi, jantung, dan strok
3228KelantanLelaki (WN)82Hospital Raja Perempuan Zainab II, Kota BharuParu-paru
3229SelangorLelaki (WN)77Hospital AmpangKencing manis
3230JohorLelaki (WN)65Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
3231SarawakPerempuan (WN)63Jenazah dibawa ke Hospital MiriDarah tinggi dan dislipidemia
3232KelantanPerempuan (WN)67Hospital Raja Perempuan Zainab II, Kota BharuKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan kanser
3233WP PutrajayaLelaki (WN)47Hospital PutrajayaKencing manis
3234SelangorLelaki (WN)69Hospital Sungai BulohKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3235SelangorLelaki (WN)68Hospital BantingDarah tinggi, buah pinggang, dislipidemia, dan jantung
3236SelangorLelaki (WN)59Hospital Sungai Buloh
3237WP Kuala LumpurLelaki (WN)81Hospital Canselor Tuanku Muhriz, CherasKencing manis, darah tinggi, jantung, dan dislipidemia
3238KelantanLelaki (WN)35Jenazah dibawa ke Hospital Gua MusangCerebral Palsy 
3239WP LabuanPerempuan (WN)76Hospital LabuanKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, jantung, dan asma
3240JohorPerempuan (WN)77Jenazah dibawa ke Hospital Sultan Ismail, Johor BahruDarah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3241JohorPerempuan (WN)71Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3242Negeri SembilanPerempuan (WN)76Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3243SelangorLelaki (WN)89Hospital Tengku Ampuan Rahimah, KlangJantung
3244SelangorLelaki (WN)71Hospital SerdangKencing manis, darah tinggi, jantung, dislipidemia, dan buah pinggang
3245SelangorLelaki (WN)68Hospital BantingDarah tinggi dan jantung
3246SelangorLelaki (WN)66Jenazah dibawa ke Hospital Serdang
3247SelangorLelaki (WN)64Hospital Tengku Ampuan Rahimah, KlangKencing manis dan darah tinggi
3248SelangorPerempuan (WN)38Hospital Shah AlamTiroid dan dislipidemia
3249SelangorLelaki (WN)31Hospital BantingKencing manis
3250JohorPerempuan (WN)55Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis
3251JohorPerempuan (WN)67Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
3252Pulau PinangLelaki (WN)76Hospital Pulau PinangKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3253Negeri SembilanLelaki (WN)72Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3254MelakaLelaki (WN)91Hospital MelakaKencing manis, darah tinggi, strok, dan buah pinggang
3255TerengganuLelaki (WN)85Hospital Sultanah Nur Zahirah, Kuala TerengganuParu-paru kronik
3256WP LabuanPerempuan (WN)51Hospital LabuanKencing manis, darah tinggi, strok, dislipidemia, dan obesiti
3257SelangorPerempuan (WN)75Hospital Sungai BulohDarah tinggi dan saraf
3258SelangorLelaki (WN)65Hospital Shah AlamParu-paru
3259SelangorLelaki (WN)57Hospital PutrajayaKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3260SelangorLelaki (WN)51Hospital AmpangLeukemia, kencing manis, darah tinggi, dan dislipdemia
3261SelangorPerempuan (WN)63Jenazah dibawa ke Hospital Kuala Lumpur
3262WP Kuala LumpurLelaki (WN)72Hospital Kuala Lumpur
3263WP Kuala LumpurLelaki (WN)68Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
3264WP Kuala LumpurLelaki (WN)68Hospital AmpangKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3265WP Kuala LumpurLelaki (WN)63Hospital Kuala LumpurKencing manis
3266WP Kuala LumpurPerempuan (WN)63Hospital Kuala Lumpur
3267WP Kuala LumpurPerempuan (WN)53Hospital Kuala LumpurKencing manis dan darah tinggi
3268WP Kuala LumpurLelaki (WN)27Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, dan obesiti
3269WP Kuala LumpurLelaki (WN)78Jenazah dibawa ke Hospital Kuala Lumpur
3270JohorLelaki (WN)87Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
3271JohorLelaki (WN)70Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3272JohorLelaki (WN)66Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
3273JohorLelaki (WN)69Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, buah pinggang, jantung, dan paru-paru
3274JohorLelaki (WN)64Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
3275JohorLelaki (WN)62Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruDarah tinggi dan strok
3276JohorPerempuan (WN)57Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3277JohorLelaki (WN)54Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan jantung
3278JohorLelaki (WN)51Hospital Sultanah Aminah Johor Bahru
3279Negeri SembilanLelaki (WN)87Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis dan darah tinggi
3280Negeri SembilanPerempuan (WN)81Hospital Tuanku Jaafar, SerembanDarah tinggi dan buah pinggang
3281Negeri SembilanPerempuan (WN)71Hospital Port DicksonKencing manis dan darah tinggi
3282Negeri SembilanLelaki (WN)55Hospital Port DicksonKencing manis dan darah tinggi
3283Negeri SembilanPerempuan (WN)54Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis
3284Negeri SembilanLelaki (WN)28Hospital Tuanku Jaafar, SerembanJantung
3285PerakPerempuan (WN)57Hospital Kuala KangsarKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3286MelakaPerempuan (WN)82Hospital MelakaKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
3287PahangLelaki (WN)82Hospital Pekan
3288JohorPerempuan (BWN)41Hospital Sultan Ismail, Johor BahruDarah tinggi
3289SelangorLelaki (BWN)61Hospital Shah AlamDislipidemia
3290SelangorLelaki (BWN)62Jenazah dibawa ke Hospital Sungai BulohKencing manis, strok, dan tibi
3291WP Kuala LumpurLelaki (BWN)59Jenazah dibawa ke Hospital Kuala LumpurObesiti

*WN merujuk kepada warganegara dan BWN merujuk kepada bukan warganegara

LAMPIRAN 3

Perincian 7,452 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 5 Jun 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut: 

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN-LAIN
SELANGOR2,509931,9502464
NEGERI SEMBILAN8432843560203
WP KUALA LUMPUR678434045226
SARAWAK6511184040129
JOHOR4121231860103
PULAU PINANG370144139087
KELANTAN31220234058
PAHANG28617392021
KEDAH2639157097
SABAH25947156056
PERAK25279107165
MELAKA20628109069
WP LABUAN2059451060
TERENGGANU19046119025
WP PUTRAJAYA124305
PERLIS40301
JUMLAH KESELURUHAN7,4521,3054,47081,669

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

 
LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 5 JUN 2021

No.Nama KlusterKategori Kluster Negeri DaerahJumlah Kes Jumlah Disaring 
 1Jalan Kampung YohTempat KerjaSarawakSebauh, Bintulu5883
 2Industri Jalan Bunga Tanjung TigaTempat KerjaNegeri SembilanSeremban57445
 3Lorong Perusahaan Maju EnamTempat KerjaPulau PinangSeberang Perai Tengah, Timur Laut40140
 4Lubok NitikTempat KerjaSarawakSaratok, Betong38147
 5Lebuh Raja LumuTempat KerjaSelangorKlang, Kuala Langat, Kuala Selangor, Petaling38379
 6Jalan Persiaran 67Tempat KerjaJohorKulai, Johor Bahru33191
 7Kilometer Dua BelasTempat KerjaSelangorKuala Selangor, Klang31138
 8Jalan Molek SatuTempat KerjaJohorJohor Bahru2329
 9Industri Wakaf TapaiTempat KerjaTerengganuMarang, Hulu Terengganu20104
 10Ladang Bukit IbamTempat KerjaPahangRompin20423
 11Jalan Changkat PermataTempat KerjaSelangorGombak1949
 12Industri MentakabTempat KerjaPahangTemerloh1892
 13GambaronTempat KerjaSabahTelupid, Sandakan12103
 14Jalan Emas Satu NilaiTempat KerjaNegeri SembilanSeremban111,550
 15Jalan JohorTempat KerjaJohorBatu Pahat1072
 16Jalan Perak IndustriTempat KerjaJohorJohor Bahru1041
 17Jalan MelakaTempat KerjaWP Kuala LumpurTitiwangsa, Cheras, Kepong732
 18Jalan Pahang TaipingKomunitiPerakLarut, Matang, dan, Selama, Kinta, Hilir Perak86202
 19Banting Sri AmanKomunitiSarawakSri Aman59262
 20Ijus PengelayanKomunitiSarawakMiri, Marudi55163
 21Kampung Blok 31KomunitiSabahTawau3375
 22Skim B MeradongKomunitiSarawakMeradong2878
 23Jalan Jaya 2Kumpulan Berisiko TinggiWP Kuala LumpurCheras, Titiwangsa, Hulu Langat, Petaling47238
 24Jalan PerkasaPendidikan TinggiWP Kuala LumpurTitiwangsa, Cheras1930