Communicable disease

Kenyataan Akhbar KPK 19 Jun 2021 – Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

SITUASI SEMASA JANGKITAN PENYAKIT

CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

19 JUN 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 19 Jun 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes sembuh : 6,918 kes (622,244 kes kumulatif, 90.0%); 
  • Kes baharu : 5,911 kes (691,115 kes kumulatif);
  • Kes import : 1 kes (1 warganegara);
  • Kes tempatan : 5,910 kes [4,444 warganegara (75.2%); 1,466 bukan warganegara (24.8%)];
  • Kes aktif : 64,523 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di Unit Rawatan Rapi (ICU) : 886 kes;
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 441 kes;
  • Kes kematian : 72 kes (4,348 kes kumulatif, 0.63%; 64 warganegara, 8 bukan warganegara);
  • Jumlah kluster : 2,604 kluster
  • Jumlah kluster baharu : 24 kluster;
  • Jumlah kluster yang telah tamat : 1,780 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 824 kluster.

Sebanyak 72 kes kematian pada hari ini yang melibatkan 23 kes di Selangor, 15 kes di Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, tujuh (7) kes di Negeri Sembilan, enam (6) kes di Pahang, masing-masing lima (5) kes di Johor dan Sarawak, tiga (3) kes di Wilayah Persekutuan Labuan,masing-masing dua (2) kes di Kelantan dan Pulau Pinang, serta masing-masing satu (1) kes di Sabah, Perak, Melaka, dan Kedah. 

Perincian jumlah kes mengikut negeri, kes-kes kematian dan kluster-kluster baharu adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3 dan 4 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).

Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).

Patuhlah kepada S.O.P sebagai normal baharu. KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. Orang ramai akan sentiasa dimaklumkan sebarang perkembangan terkini mengenainya. Begitu juga, KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan.

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO’ SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA

19 Jun 2021 @ 6:30 petang.

LAMPIRAN 1

BILANGAN KES COVID-19

MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 19 JUN 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

NEGERIBILANGAN KES BAHARU *(    )BILANGAN KES KUMULATIF
SELANGOR2,111 (1)226,455
WP KUALA LUMPUR48370,789
SABAH20167,378
JOHOR 49867,366
SARAWAK 56959,139
NEGERI SEMBILAN77037,834
KELANTAN22333,319
PULAU PINANG16732,933
PERAK24524,548
KEDAH20423,110
MELAKA13415,817
PAHANG 5611,953
TERENGGANU6210,923
WP LABUAN1856,828
WP PUTRAJAYA32,153
PERLIS0570
JUMLAH KESELURUHAN5,911 (1)691,115

*(   ) adalah merujuk kepada kes-kes import

LAMPIRAN 2

Ringkasan 72 kes kematian pada 19 Jun 2021 adalah seperti berikut:

No. KematianNegeriJantina (Warganegara)Umur (Tahun)Hospital / Tempat KematianLatar Belakang Penyakit
4277SelangorLelaki (WN)65Pusat Perubatan Subang JayaKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang
4278SelangorPerempuan (WN)90Pusat Perubatan Subang JayaDarah tinggi dan dislipidemia
4279SelangorLelaki (WN)43Pusat Perubatan Subang JayaKanser
4280SelangorPerempuan (WN)62Hospital Sungai BulohKencing manis dan darah tinggi
4281Pulau PinangLelaki (WN)61Hospital Pulau Pinang
4282SarawakPerempuan (WN)81Hospital SibuKencing manis, darah tinggi, paru-paru kronik dan buah pinggang
4283SelangorPerempuan (WN)73Hospital Tengku Ampuan Rahimah, Klang
4284SelangorLelaki (WN)52Hospital Sungai BulohKencing manis
4285SelangorLelaki (WN)44Hospital Sungai BulohKencing manis dan jantung
4286MelakaPerempuan (WN)43Hospital Melaka
4287WP LabuanLelaki (WN)56Hospital LabuanDarah tinggi dan dislipidemia
4288KedahPerempuan (WN)62Hospital KulimKencing manis, darah tinggi, dan jantung
4289WP LabuanLelaki (WN)33Hospital LabuanObesiti
4290SelangorPerempuan (WN)65Hospital Shah AlamKencing manis dan darah tinggi
4291WP Kuala LumpurPerempuan (WN)79Hospital Rehabilitasi Cheras
4292JohorLelaki (WN)66Hospital Sultanah Nora Ismail, Batu PahatKencing manis, darah tinggi, dan jantung
4293WP Kuala LumpurLelaki (WN)62Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang
4294PahangLelaki (WN)64Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohDarah tinggi
4295PahangPerempuan (WN)55Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohKencing manis, darah tinggi, dan obesiti
4296SelangorLelaki (WN)76Hospital Sungai BulohStrok
4297SelangorLelaki (WN)51Jenazah dibawa ke Hospital Canselor Tuanku Muhriz, Cheras
4298SarawakPerempuan (WN)55Hospital SibuDislipidemia
4299Negeri SembilanLelaki (WN)59Hospital Tuanku Jaafar, Seremban
4300KelantanLelaki (WN)84Hospital Sultan Ismail Petra, Kuala KraiDarah tinggi
4301SelangorLelaki (WN)53Hospital Sungai BulohKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan obesiti
4302JohorPerempuan (WN)50Hospital Sultan Ismail, Johor BahruDarah tinggi dan buah pinggang
4303Negeri SembilanLelaki (WN)51Hospital Tuanku Jaafar, SerembanDarah tinggi
4304KelantanPerempuan (WN)80Hospital Sultan Ismail Petra, Kuala Krai
4305PahangLelaki (WN)57Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, buah pinggang, dan hepatitis
4306Negeri SembilanLelaki (WN)36Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, buah pinggang, dan hepatitis
4307Negeri SembilanPerempuan (WN)73Hospital Tuanku Jaafar, SerembanDarah tinggi
4308WP LabuanPerempuan (WN)46Hospital LabuanKencing manis
4309SelangorPerempuan (WN)63Hospital Tengku Ampuan Rahimah, KlangAsma
4310SelangorLelaki (WN)69Hospital Shah AlamParu-paru kronik
4311WP Kuala LumpurLelaki (WN)50Jenazah dibawa ke Hospital Kuala Lumpur
4312WP Kuala LumpurPerempuan (WN)79Hospital Sungai Buloh
4313SarawakLelaki (WN)87Hospital Umum Sarawak, Kuching
4314Pulau PinangLelaki (WN)74Hospital Pulau PinangDarah tinggi
4315SelangorLelaki (WN)59Hospital Kuala LumpurKencing manis, jantung, dan buah pinggang
4316Negeri SembilanPerempuan (WN)74Hospital TampinDarah tinggi dan dislipidemia
4317Negeri SembilanLelaki (WN)82Hospital Tuanku Ampuan Najihah, Kuala PilahKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan jantung
4318Negeri SembilanPerempuan (WN)82Jenazah dibawa ke Hospital Tuanku Ampuan Najihah, Kuala PilahKencing manis, darah tinggi, dan jantung
4319SelangorLelaki (WN)36Hospital Shah AlamDarah tinggi dan buah pinggang
4320SelangorLelaki (WN)64Hospital AmpangDarah tinggi, dislipidemia, dan jantung
4321SabahLelaki (WN)51Jenazah dibawa ke Hospital TawauKencing manis, darah tinggi, dan strok
4322SarawakPerempuan (WN)46Hospital SibuKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan obesiti
4323PerakLelaki (WN)82Hospital Teluk IntanKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan buah pinggang
4324PahangLelaki (WN)39Jenazah dibawa ke Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, Temerloh
4325PahangLelaki (WN)52Jenazah dibawa ke Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohKencing manis, darah tinggi, dan strok
4326SelangorPerempuan (WN)80Hospital AmpangDarah tinggi dan jantung
4327SelangorLelaki (WN)72Jenazah dibawa ke Hospital Canselor Tuanku Muhriz, Cheras
4328SelangorLelaki (WN)51Hospital AmpangDarah tinggi
4329SelangorLelaki (WN)45Jenazah dibawa ke Hospital Canselor Tuanku Muhriz, Cheras
4330WP Kuala LumpurPerempuan (WN)78Hospital AmpangDarah tinggi dan strok
4331WP Kuala LumpurPerempuan (WN)70Hospital Canselor Tuanku Muhriz, CherasKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan buah pinggang
4332WP Kuala LumpurLelaki (WN)66Hospital Kuala LumpurDarah tinggi dan jantung
4333WP Kuala LumpurLelaki (WN)56Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan obesiti
4334WP Kuala LumpurPerempuan (WN)46Hospital Kuala LumpurKencing manis dan darah tinggi
4335WP Kuala LumpurPerempuan (WN)38Hospital Kuala LumpurKencing manis, darah tinggi, dan obesiti
4336WP Kuala LumpurPerempuan (WN)54Jenazah dibawa ke Hospital Canselor Tuanku Muhriz, CherasKencing manis dan darah tinggi
4337JohorLelaki (WN)89Jenazah dibawa ke Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruAsma
4338JohorLelaki (WN)78Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis dan darah tinggi
4339SarawakLelaki (WN)85Hospital Umum Sarawak, KuchingKencing manis dan darah tinggi
4340PahangLelaki (WN)67Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohKanser
4341SelangorLelaki (BWN)45Hospital Sungai Buloh
4342SelangorLelaki (BWN)42Hospital Ampang
4343JohorLelaki (BWN)80Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis, dislipidemia, dan jantung
4344WP Kuala LumpurLelaki (BWN)33Jenazah dibawa ke Hospital Sungai Buloh
4345SelangorLelaki (BWN)52Hospital Sungai Buloh
4346WP Kuala LumpurLelaki (BWN)60Hospital SelayangDarah tinggi
4347WP Kuala LumpurLelaki (BWN)68Hospital AmpangDarah tinggi
4348WP Kuala LumpurPerempuan (BWN)29Hospital Sungai Buloh

*WN merujuk kepada warganegara dan BWN merujuk kepada bukan warganegara

LAMPIRAN 3

Perincian 5,911 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 19 Jun 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut: 

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN-LAIN
SELANGOR2,1114701,0261614
NEGERI SEMBILAN770207347216
SARAWAK56912435887
JOHOR49828714071
WP KUALA LUMPUR48373236174
PERAK2451765019
KELANTAN2238811421
KEDAH204997926
SABAH2013610956
WP LABUAN185597749
PULAU PINANG1671282217
MELAKA134296243
TERENGGANU624535
PAHANG5627236
WP PUTRAJAYA321
PERLIS0
JUMLAH KESELURUHAN5,9111,8072,69811,405

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

 
LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 19 JUN 2021

BilNama KlusterKategori KlusterNegeriDaerahJumlah KesJumlah Disaring
1Tapak Bina Perdagangan DanaTempat KerjaSelangorPetaling324482
2Jalan Tujuh Selatan DuaTempat KerjaSelangorSepang, Hulu Langat, Klang, Kuala Langat, Kuala Selangor, Petaling50530
3Tanjung Bin DuaTempat KerjaJohorPontian46926
4Industri Jalan P1 Ayer KerohTempat KerjaMelakaMelaka Tengah, Jasin32147
5Jalan KenyalangTempat KerjaJohorJohor Bharu28273
6Dah Industri JabiTempat KerjaKedahKota Setar2648
7Industri Jalan DuaTempat KerjaSelangorGombak, Hulu Langat, Petaling22212
8Jalan Kempas LimaTempat KerjaJohorJohor Bahru, Kluang16211
9Tapak Bina Jalan Perumahan GurneyTempat KerjaWP Kuala LumpurTitiwangsa16327
10Industri Alam Jaya 2/1Tempat KerjaSelangorKuala Selangor, Klang1361
11Jalan Vita DuaTempat KerjaSelangorSepang1165
12SelindangTempat KerjaPahangLipis9172
13Taman Merbau UtamaKomunitiKelantanPasir Puteh, Kota Bahru41203
14Kampung BedalKomunitiKelantanKuala Krai3565
15Mongkos 2KomunitiSarawakTebedu, Kuching2270
16Jalan TengahKomunitiJohorMersing22206
17Sungai BanunKomunitiSarawakMeradong2086
18Tebakang DayakKomunitiSarawakSerian1895
19Taman DamaiKomunitiKelantanMachang, Jeli624
20Tembok MantinPusat TahananNegeri SembilanSeremban101215
21Tembok LabuanPusat TahananWP LabuanLabuan48322
22Tembok KluangPusat TahananJohorKluang28152
23Tembok MachangPusat TahananKelantanMachang2154
24Dah TiongKumpulan BerisikoKedahKuala Muda2949