Communicable disease

Kenyataan Akhbar KPK 30 Julai 2021 – Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

SITUASI SEMASA JANGKITAN PENYAKIT

CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

30 JULAI 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 30 Julai 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes sembuh : 12,179 kes (902,921 kes kumulatif, 82.4%);
  • Kes baharu : 16,840 kes (1,095,486 kes kumulatif);
  • Kes import : 17 kes (6 warganegara, 11 bukan warganegara);
  • Kes tempatan : 16,823 kes [14,014 warganegara (83.3%);  2,809 bukan warganegara (16.7%)];
  • Kes aktif : 183,706 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di Unit Rawatan Rapi (ICU): 1,055 kes;
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 532 kes;
  • Kes kematian : 134 kes (8,859 kes kumulatif, 0.81%; 128 warganegara, 6 bukan warganegara);
  • Jumlah kluster : 3,651 kluster;
  • Jumlah kluster baharu : 47 kluster
  • Jumlah kluster yang telah tamat : 2,559 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 1,092 kluster.

Daripada 16,840 kes harian yang dilaporkan pada hari ini, sebanyak 284 kes (1.7 peratus) adalah daripada kategori 3, 4 dan 5. Manakala sebanyak 16,556 kes (98.3 peratus) lagi adalah terdiri daripada kategori 1 dan 2. Ini adalah berdasarkan keadaan klinikal kes semasa baharu didiagnosa COVID-19. Ada di antara kes kekal di kategori yang sama sepanjang tempoh jangkitan, namun ada juga yang berubah status kesihatan kes sama ada bertambah baik ke kategori lebih rendah atau merosot ke kategori lebih tinggi. Status vaksinasi COVID-19 mengikut kategori adalah seperti Rajah 1

Rajah 1 Status Vaksinasi COVID-19 Harian Mengikut Kategori

Sebanyak 134 kes kematian pada hari ini yang melibatkan 35 kes di Selangor, 17 kes di Melaka, masing-masing 15 kes di Johor dan Negeri Sembilan, masing-masing 12 kes di Kedah dan Perak, 10 kes di Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, enam (6) kes di Sabah, lima (5) kes di Terengganu, empat (4) kes di Pahang, dua (2) kes di Kelantan, dan satu (1) kes di Pulau Pinang.

Perincian jumlah kes mengikut negeri, kes-kes kematian dan kluster-kluster baharu adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3 dan 4 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

KADAR KEBOLEHJANGKITAN COVID-19 ATAU R0 /RT (STATUS SEHINGGA 29 JULAI 2021)  

Berdasarkan data terkini pada 29 Julai 2021, nilai RT Malaysia adalah sebanyak 1.15. Negeri yang mencatatkan nilai RT yang tertinggi adalah Terengganu (nilai RT 1.36) diikuti oleh Kelantan (nilai RT 1.27), dan Sabah (nilai RT 1.22). Semua negeri mencatatkan RT melebihi 1.0 kecuali Negeri Sembilan, Wilayah Persekutuan Labuan, dan Perlis.

Nilai RT mengikut negeri adalah seperti di Lampiran 5 dalam kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

  • Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).
  • Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).

Patuhlah kepada S.O.P sebagai normal baharu dan dapatkan imunisasi COVID-19 bagi mengurangkan risiko jangkitan yang serius, bilangan kes kematian sekaligus membina imuniti kelompok. KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. Orang ramai akan sentiasa dimaklumkan sebarang perkembangan terkini mengenainya. Begitu juga, KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan.

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO’ SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA

30 Julai 2021 @ 6:30 petang.

LAMPIRAN 1

BILANGAN KES COVID-19

MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 30 JULAI 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

NEGERIBILANGAN KES BAHARU *(    )BILANGAN KES KUMULATIF
SELANGOR6,092 (14)401,019
WP KUALA LUMPUR2,114 (2)121,065
JOHOR1,104 (1)89,539
SABAH1,06683,686
SARAWAK45076,243
NEGERI SEMBILAN1,07970,562
PULAU PINANG68945,120
KEDAH1,28144,242
KELANTAN65642,414
PERAK81036,904
MELAKA58130,669
PAHANG54023,783
TERENGGANU25816,065
WP LABUAN79,652
WP PUTRAJAYA1003,835
PERLIS13688
JUMLAH KESELURUHAN16,840 (17)1,095,486

LAMPIRAN 3

Perincian 16,840 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 30 Julai 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut: 

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN-LAIN
SELANGOR6,0923683,251142,459
WP KUALA LUMPUR2,1142601,0212831
KEDAH1,281172662-447
JOHOR1,1043865271190
NEGERI SEMBILAN1,079181610-288
SABAH1,066157640-269
PERAK810330316-164
PULAU PINANG689115264-310
KELANTAN656 262274-120
MELAKA581130288-163
PAHANG54091247-202
SARAWAK45067 297-86
TERENGGANU25825119-114
WP PUTRAJAYA100660-34
 PERLIS13012-1
WP LABUAN702-5
JUMLAH KESELURUHAN16,8402,5508,590175,683

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 30 JULAI 2021

No.Nama KlusterKategoriNegeriDaerahJumlah KesJumlah disaring
1Perindustrian Utama DuaTempat KerjaJohorPontian2756
2Jalan Canggih SatuTempat KerjaJohorJohor Bahru1448
3Industri Jalan NagariaTempat KerjaJohorKluang85175
4Industri Jalan Gemilang LapanTempat KerjaJohorBatu Pahat2278
5Jalan Haji HashimTempat KerjaJohorMuar16101
6Jalan Perindustrian Parit JamilTempat KerjaJohorMuar3685
7Perindustrian PLO 32 SenaiTempat KerjaJohorKulai40459
8Jalan Mutiara Emas EnamTempat KerjaJohorJohor Bahru859
9Industri Jalan Batu Empat KluangTempat KerjaJohorKluang43117
10Jalan Bacang 39Tempat KerjaJohorJohor Bahru932
11Industri Jalan SepintasTempat KerjaSelangorKlang, Kuala Langat, dan Petaling2503,455
12Industri Tanjung KeramatTempat KerjaSelangorKlang, Kuala Langat, dan Petaling26629
13Industri Jalan Gerudi SatuTempat KerjaSelangorKlang dan Kuala Langat66232
14Tapak Bina Teratai DuaTempat KerjaSelangorKlang dan Hulu Langat48704
15Tapak Bina Persiaran RimbayuTempat KerjaSelangorKuala Langat224418
16Jalan Tasik SepuluhTempat KerjaWP Kuala LumpurCheras dan Kepong1224
17Jalan Radin TengahTempat KerjaWP Kuala LumpurLembah Pantai dan Kepong1144
18Pasar PutraTempat KerjaWP PutrajayaPutrajaya1054
19Tapak Bina Jalan Air PutihTempat KerjaPulau PinangBarat Daya1318
20Industri Ringan MantinTempat KerjaNegeri SembilanSeremban121169
21Jalan Masjid Tanah RiaTempat KerjaMelakaAlor Gajah50162
22Tapak Bina Kampung GesingTempat KerjaPahangRaub1016
23MelikinTempat KerjaSarawakSerian46157
24KINDA KM 18Tempat KerjaSarawakBintulu1085
25Kampung Paon RimuKomunitiSarawakSerian dan Tebedu2162
26Kampung Sungai DuuhKomunitiSarawakSerian2864
27Bunga RampaiKomunitiSarawakBau dan Kuching3596
28Sungai SanganKomunitiSarawakTatau750
29Tanjung TuangKomunitiSarawakSamarahan84553
30PeligongKomunitiSarawakSaratok27163
31Kampung Pantai Baru MelawiKomunitiKelantanBachok1543
32Geting PondokKomunitiKelantanTumpat dan Bachok4864
33Kampung Haji SamanKomunitiKelantanBachok2137
34Kampung Chengal KeterehKomunitiKelantanKota Bharu dan Tumpat2945
35Sungai DurianKomunitiKelantanKuala Krai2135
36Kampung Wek Batu 23KomunitiKelantanMachang29103
37Jalan Che SuKomunitiKelantanKota Bharu1420
38Jalan GunsapauKomunitiSabahRanau dan Kota Marudu27164
39Batu DuaKomunitiSabahTawau2766
40Kampung Padang KunyitKomunitiPerakHulu Perak21113
41Dah Kampung PekanKomunitiKedahBandar Baharu3552
42Jalan Awan KelaraiKumpulan Berisiko TinggiWP Kuala LumpurLembah Pantai2223
43Taman Desa PermaiKumpulan Berisiko TinggiNegeri SembilanTampin1522
44Jalan MahmoodKumpulan Berisiko TinggiKelantanKota Bharu, Pasir Mas, Bachok, dan Tanah Merah921
45Jalan Saujana IndahPendidikanMelakaMelaka Tengah2067
46Jalan Seri Alam 12PendidikanSelangorKuala Selangor2168
47Sungai Koyan TigaKeagamaanPahangLipis11101


LAMPIRAN 5 

NILAI RT MENGIKUT NEGERI

BERDASARKAN KES YANG DILAPORKAN PADA 29 JULAI 2021

NEGERINILAI RT
TERENGGANU1.36
KELANTAN1.27
SABAH1.22
KEDAH1.21
JOHOR1.18
PULAU PINANG1.18
PERAK1.18
PAHANG1.15
WP PUTRAJAYA 1.15
WP KUALA LUMPUR1.14
SELANGOR1.10
SARAWAK1.07
MELAKA1.04
NEGERI SEMBILAN0.91
WP LABUAN0.68
 PERLIS0
MALAYSIA1.15