Communicable disease

Kenyataan Akhbar KPK 17 Ogos 2021 – Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

SITUASI SEMASA JANGKITAN

PENYAKIT CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

17 OGOS 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 17 Ogos 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes   sembuh  :   16,468  kes   (1,179,046  kes kumulatif, 81.6%);
  • Kes baharu : 19,631 kes (1,444,270 kes kumulatif);
  • Kes import : 7 kes (2 warganegara, 5 bukan warganegara);
  • Kes tempatan : 19,624 kes [16,677 warganegara (85.0%); 2,947 bukan warganegara (15.0%)];
  • Kes aktif : 252,147 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di Unit Rawatan Rapi (ICU): 1,054 kes;
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 525 kes;
  • Kes kematian : 293 kes [13,077 kes kumulatif, 0.90%; 251 warganegara, 42 bukan warganegara; 44 kes BID (28 warganegara; 16 bukan warganegara)];
  • Jumlah kluster : 4,257 kluster;
  • Jumlah kluster baharu : 39 kluster;
  • Jumlah kluster yang telah tamat : 2,897 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 1,360 kluster.

Daripada 19,631 kes harian yang dilaporkan pada hari ini, sebanyak 305 kes (1.6 peratus) adalah daripada kategori 3, 4 dan 5. Manakala sebanyak 19,326 kes (98.4 peratus) lagi adalah terdiri daripada kategori 1 dan 2. Ini adalah berdasarkan keadaan klinikal kes semasa baharu didiagnosa COVID-19. Ada di antara kes kekal di kategori yang sama sepanjang tempoh jangkitan, namun ada juga yang berubah status kesihatan kes sama ada bertambah baik ke kategori lebih rendah atau merosot ke kategori lebih tinggi.

Secara keseluruhan, 16,638 kes (84.75 peratus) daripada jumlah kes yang dilaporkan pada hari ini tiada atau tidak lengkap vaksinasi. Dapatkan vaksin COVID-19 bagi mengurangkan risiko jangkitan yang serius. Diharapkan ini akan mengurangkan jangkitan COVID-19 di dalam negara, terutamanya kes di kategori 3 hingga 5. Status vaksinasi COVID-19 mengikut kategori adalah seperti Rajah 1.

Rajah 1 Status Imunisasi COVID-19 Harian Mengikut Kategori

Sebanyak 293 kes kematian pada hari ini yang melibatkan 90 kes di Selangor, 47 kes di Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, 42 kes di Johor, 21 kes di Pahang, masing-masing 19 kes di Melaka dan Perak, 15 kes di Sabah, masing-masing sembilan kes di Negeri Sembilan dan Kedah, lapan (8) kes di Pulau Pinang, tujuh (7) kes di Kelantan, lima (5) kes di Terengganu, serta dua (2) kes di Sarawak.

KADAR KEBOLEHJANGKITAN COVID-19 (STATUS SEHINGGA 16 OGOS 2021)

Berdasarkan data terkini pada 16 Ogos 2021, nilai RT Malaysia adalah sebanyak 1.05. Negeri yang mencatatkan nilai RT yang tertinggi adalah Perlis (nilai RT 1.25), diikuti oleh Sarawak (nilai RT 1.23), dan Kelantan (nilai RT 1.19). Semua negeri mencatatkan RT melebihi 1.0 kecuali Wilayah Persekutuan Labuan, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Putrajaya, dan Negeri Sembilan.

Perincian jumlah dan purata kes mengikut negeri, kes-kes kematian, kluster-kluster baharu, dan Nilai RT mengikut negeri adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3, 4, dan 5 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

SITUASI DAN MAKLUMAT TERKINI MENGENAI MUTASI SPIKE PROTEIN COVID-19 DI MALAYSIA

KKM ingin memaklumkan bahawa, kajian berterusan oleh Institut Penyelidikan Perubatan (IMR) telah mengenalpasti sebanyak 43 kes varian baharu virus SARS-CoV-2 yang kesemuanya adalah Variant of Concern (VOC) iaitu varian Delta (B.1.617.2).

Ini menjadikan jumlah kumulatif kes yang dijangkiti oleh virus SARS-CoV-2 yang dikategorikan sebagai VOC dan Variant of Interest (VOI) adalah sebanyak 710 kes. Daripada jumlah yang dikesan tersebut, 690 kes adalah VOC manakala 20 kes adalah VOI. Secara keseluruhan, sehingga kini, bagi VOC terdapat sebanyak 467 kes varian Delta, 209 kes varian Beta dan 14 kes varian Alpha manakala bagi VOI terdapat 13 kes varian Theta, empat (4) kes varian Kappa, dan tiga (3) kes varian Eta.

Perincian kes-kes baharu positif COVID-19 varian VOC dan VOI mengikut negeri, saringan, dan kluster adalah seperti di Lampiran 6 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

  • Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).
  • Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).
  • Sentiasa memakai pelitup muka di kawasan awam yang tertutup. Pemakaian pelitup muka berganda adalah digalakkan.

Patuhlah kepada S.O.P sebagai norma baharu dan dapatkan vaksin COVID-19 bagi mengurangkan risiko jangkitan yang serius, bilangan kes kematian sekaligus membina imuniti kelompok. Dengan pengambilan vaksin, kita dapat melindungi orang di sekeliling daripada kemungkinan jangkitan COVID-19. Dengan imuniti kelompok yang terbentuk, kumpulan yang belum layak diberi imunisasi seperti kanak-kanak dapat dilindungi. Perlindungan untuk semua bermula daripada diri kita.

KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan.

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO’ SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA

17 Ogos 2021 @ 6:45 petang.

LAMPIRAN 1

BILANGAN KES COVID-19 MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 17 OGOS 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

  NEGERIPURATA KES 7 HARI*KADAR INSIDEN **BILANGAN KES BAHARU (   ) ***BILANGAN KES KUMULATIF
SELANGOR6,55697.635,753 (2)524,113
WP KUALA LUMPUR1,88498.591,765 (5)157,624
SABAH1,77243.792,103108,933
KEDAH1,70775.271,86372,087
JOHOR1,51638.611,309113,664
PULAU PINANG1,25369.381,27562,837
KELANTAN1,16059.191,26859,611
PERAK94336.101,10152,621
SARAWAK93732.2383589,407
NEGERI SEMBILAN73062.8049085,702
MELAKA67569.3162341,270
PAHANG63036.0167035,090
TERENGGANU54942.4349825,502
WP PUTRAJAYA4952.10414,965
PERLIS3212.04371,099
WP LABUAN43.4609,745
MALAYSIA20,39759.5719,631 (7)1,444,270

*Tidak termasuk kes import A (luar negara) dan di Penjara/Lokap/Depot Tahanan Imigresen (DTI)

**Purata kes 7 hari bagi setiap 100,000 penduduk

***Kes import

LAMPIRAN 3

Perincian 19,631 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 17 Ogos 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut:

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN- LAIN
SELANGOR5,7532392,93522,577
SABAH2,1031611,243-699
KEDAH1,863861,082-695
WP KUALA LUMPUR1,765318185911
JOHOR1,309159698-452
PULAU PINANG1,275224245-806
KELANTAN1,268138823-307
PERAK1,101200395-506
SARAWAK835187440-208
PAHANG670163412-95
MELAKA623140256-227
TERENGGANU49838350-110
NEGERI SEMBILAN49079289-122
WP PUTRAJAYA41-30-11
PERLIS37321-13
WP LABUAN-----
JUMLAH KESELURUHAN19,6311,84810,03777,739

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 17 OGOS 2021

NONAMA KLUSTERKATEGORI KLUSTERNEGERIDAERAHJUMLAH KESJUMLAH DISARING
  1Tapak Bina Tanjung KarangTempat Kerja  SelangorKuala Selangor dan Sabak Bernam  74  153
2Tapak Bina Jalan Ecohill SatuTempat KerjaSelangorHulu Langat56179
3Sepang TaniTempat KerjaSelangorSepang45222
4Industri Jalan 10 BangiTempat KerjaSelangorHulu Langat4462
  5Industri Perusahaan Dua Batu CavesTempat Kerja  Selangor  Gombak  36  199
6Tapak Bina Putra PuchongTempat KerjaSelangorSepang21224
7Jalan Putra PerdanaTempat KerjaSelangorSepang1942
8Bandar Baru TumpatTempat KerjaKelantanTumpat2159
9Pantai Kemayang 2Tempat KerjaKelantanBachok dan Kota Bharu1433
  10  Jalan Ismail HilirTempat Kerja  KelantanKota Bharu, Tumpat, dan Pasir Mas  9  15
11Industri LangkasukaTempat KerjaJohorJohor Bahru35499
  12Industri Jalan Kampung Sungai TelurTempat Kerja  Johor  Kota Tinggi  17  97
13Jalan Pukal TigaTempat KerjaJohorJohor Bahru14192
14Industri Kampung JawaTempat KerjaNegeri SembilanJempol dan Jelebu37125
NONAMA KLUSTERKATEGORI KLUSTERNEGERIDAERAHJUMLAH KESJUMLAH DISARING
15Tapak Bina BayuTempat KerjaNegeri SembilanSeremban3287
16Jalan AksesTempat KerjaSarawakSri Aman1474
17Jalan Johari SunamTempat KerjaSarawakBintulu535
    18  Lebuhraya Bandar Cassia  Tempat Kerja  Pulau PinangSeberang Perai Selatan, Seberang Perai Tengah dan Timur Laut    51    507
19Tingkat Selamat DuaTempat KerjaPulau PinangSeberang Perai Utara49660
20Jalan Seri Utara SatuTempat KerjaWP Kuala LumpurKepong925
21Ladang Sungai TelemungTempat KerjaPahangBentong3336
22Ladang Padang TengkuTempat KerjaPahangLipis18174
23Dah 3/3 Industri Sungai PetaniTempat KerjaKedahKuala Muda56124
24Kampung Lepar MiakKomunitiKelantanGua Musang2126
25Kampung KijangKomunitiKelantanKota Bharu1422
26Lorong WookKomunitiKelantanPasir Mas1126
27Kampung Kubang RambutanKomunitiKelantanPasir Mas99
28Kampung KakengKomunitiSarawakSerian dan Tebedu6597
29Jalan Lembah HijauKomunitiSarawakMiri3169
30Mas PuchongKomunitiSelangorSepang70320
NONAMA KLUSTERKATEGORI KLUSTERNEGERIDAERAHJUMLAH KESJUMLAH DISARING
31Teluk MerbauKomunitiSelangorSepang48150
32Sawit BaiduriKomunitiSabahLahad Datu77178
33Bukit Payung Taboh NaningKomunitiMelakaAlor Gajah39140
34Kampung PanchorKomunitiTerengganuBesut3558
35Dusun KuburKomunitiNegeri SembilanJelebu2652
36Jalan Dato Usman AwangKomunitiJohorKota Tinggi16108
37DTI Juru 2Pusat TahananPulau PinangSeberang Perai Tengah61143
38Pagar Bertam SatuPusat TahananPulau PinangSeberang Perai Utara4163
  39  Solok KeramatKumpulan Berisiko Tinggi  Selangor  Klang  16  31

LAMPIRAN 5

NILAI RT MENGIKUT NEGERI

BERDASARKAN KES YANG DILAPORKAN PADA 16 OGOS 2021

NEGERINILAI RT
PERLIS1.25
SARAWAK1.23
KELANTAN1.19
SABAH1.15
PULAU PINANG1.15
PERAK1.10
KEDAH1.09
JOHOR1.09
MELAKA1.09
TERENGGANU1.08
PAHANG1.08
SELANGOR1.01
WP KUALA LUMPUR0.99
NEGERI SEMBILAN0.96
WP PUTRAJAYA0.93
WP LABUAN0
MALAYSIA1.05