Communicable disease

Kenyataan Akhbar KPK 10 September 2021 – Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

SITUASI SEMASA JANGKITAN PENYAKIT

CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

10 SEPTEMBER 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 10 September 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes sembuh : 21,476 kes (1,678,962 kes kumulatif, 86.5%);
  • Kes baharu : 21,176 kes (1,940,950 kes kumulatif);
  • Kes import : 4 kes (1 warganegara; 3 bukan warganegara);
  • Kes tempatan : 21,172 kes [18,608 warganegara (87.9%);  2,564 bukan warganegara (12.1%)];
  • Kes aktif : 242,161 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di Unit Rawatan Rapi (ICU): 1,310 kes (935 kes COVID-19; 375 kes suspected, probable, dan kes dalam siasatan);
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 773 kes (455 kes COVID-19; 318 kes suspected, probable, dan kes dalam siasatan);
  • Kes kematian : 341 kes [19,827 kes kumulatif, 1.0%; 300 warganegara, 41 bukan warganegara; 102 kes BID (82 warganegara; 20 bukan warganegara)];
  • Jumlah kluster : 5,059 kluster;
  • Jumlah kluster baharu : 37 kluster;
  • Jumlah kluster yang telah tamat : 3,604 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 1,455 kluster.

Daripada 21,176 kes harian yang dilaporkan pada hari ini,

  • 338 kes (1.6 peratus) adalah kategori 3, 4, dan 5; dan
  • 20,838 kes (98.4 peratus) lagi adalah terdiri daripada kategori 1 dan 2.

Perincian jumlah dan purata kes mengikut negeri, kes-kes kematian, kluster-kluster baharu, dan  nilai RT mengikut negeri adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3, 4, dan 5 yang disertakan bersama kenyataan media ini. Pemakluman situasi semasa jangkitan COVID-19 di Malaysia juga boleh disemak melalui laman web COVIDNOW di www.covidnow.moh.gov.my.

SITUASI DAN MAKLUMAT TERKINI MENGENAI MUTASI SPIKE PROTEIN COVID-19 DI MALAYSIA

KKM ingin memaklumkan bahawa, kajian berterusan oleh UKM Medical Molecular Biology Institute (UMBI) telah mengenalpasti sebanyak 44 kes varian baharu virus SARS-CoV-2 dan Tropical Infectious Diseases Research & Education Centre (TIDREC) telah mengenalpasti sebanyak 59 kes yang kesemuanya adalah Variant of Concern (VOC) iaitu varian Delta (B.1.617.2).

Ini menjadikan jumlah kumulatif kes yang dijangkiti oleh virus SARS-CoV-2 yang dikategorikan sebagai VOC dan Variant of Interest (VOI) adalah sebanyak 1,324 kes. Daripada jumlah yang dikesan tersebut, 1,304 kes adalah VOC manakala 20 kes adalah VOI. Secara keseluruhan, sehingga kini, bagi VOC terdapat sebanyak 1,081 kes varian Delta, 209 kes varian Beta dan 14 kes varian Alpha manakala bagi VOI terdapat 13 kes varian Theta, empat (4) kes varian Kappa, dan tiga (3) kes varian Eta.

Perincian kes-kes baharu positif COVID-19 varian VOC dan VOI mengikut negeri, saringan, dan kluster adalah seperti di Lampiran 6 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

  • Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).
  • Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).
  • Sentiasa memakai pelitup muka di kawasan awam yang tertutup. Pemakaian pelitup muka berganda adalah digalakkan.

Patuhlah kepada S.O.P sebagai norma baharu dan dapatkan vaksin COVID-19 bagi mengurangkan risiko jangkitan yang serius, bilangan kes kematian sekaligus membina imuniti kelompok. Dengan pengambilan vaksin, kita dapat melindungi orang di sekeliling daripada kemungkinan jangkitan COVID-19. Dengan imuniti kelompok yang terbentuk, kumpulan yang belum layak diberi imunisasi seperti kanak-kanak dapat dilindungi. Perlindungan untuk semua bermula daripada diri kita.

KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan.

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO’ SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA

10 September 2021 @ 6:45 petang.

LAMPIRAN 1

BILANGAN KES COVID-19

MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 10 SEPTEMBER 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

NEGERIPURATA KES 7 HARI*KADAR INSIDEN **BILANGAN KES BAHARU (    ) ***BILANGAN KES KUMULATIF
SARAWAK3,327112.903,734 (3)147,764
SELANGOR3,03444.523,595636,870
SABAH2,11451.422,246169,983
JOHOR2,09552.652,297159,829
PULAU PINANG1,926105.461,939105,088
KEDAH1,52866.461,808115,281
KELANTAN1,31165.631,25490,979
PERAK1,22969.271,36680,183
TERENGGANU75857.4577640,918
PAHANG61123.2385350,321
WP KUALA LUMPUR54728.43467 (1)179,137
MELAKA38439.4948552,413
NEGERI SEMBILAN23419.9425293,986
PERLIS6825.48772,651
WP PUTRAJAYA2424.73215,676
WP LABUAN76.5769,871
MALAYSIA19,19656.0721,176 (4)1,940,950

*Tidak termasuk kes import A (luar negara) dan di Penjara/Lokap/Depot Tahanan Imigresen (DTI)

 **Purata kes 7 hari bagi setiap 100,000 penduduk

***Kes import

LAMPIRAN 2

LAMPIRAN 3

Perincian 21,176 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 10 September 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut: 

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN-LAIN
SARAWAK3,7342082,7873736
SELANGOR3,5952192,0361,340
JOHOR2,2975581,106 -633
SABAH2,2461021,247 -897
PULAU PINANG1,939156474 -1,309
KEDAH1,80841,128 -676
PERAK1,366111723 -532
KELANTAN1,25418785 -451
PAHANG853215550 -88
TERENGGANU77648567 -161
MELAKA485170189 -126
WP KUALA LUMPUR467371841245
NEGERI SEMBILAN25225154 -73
 PERLIS77-27 -50
WP PUTRAJAYA21-15 -6
WP LABUAN6-2 -4
JUMLAH KESELURUHAN21,1761,87111,97447,327

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 10 SEPTEMBER 2021

NONAMA KLUSTERKATEGORI KLUSTERNEGERIDAERAHJUMLAH KESJUMLAH DISARING
1Industri Jalan Firma DuaTempat KerjaJohorJohor Bahru3881
2Kampung Arab BakriTempat KerjaJohorMuar3551
3Tapak Bina Tasik Indah KluangTempat KerjaJohorKluang31135
4Jalan Muar PagohTempat KerjaJohorMuar2984
5Industri PLO Sri GadingTempat KerjaJohorBatu Pahat2431
6Industri Idaman EmpatTempat KerjaJohorKulai1723
7Jalan Sagil TangkakTempat KerjaJohorTangkak1456
8Industri Sri Sulong 19Tempat KerjaJohorBatu Pahat13257
9Industri LepauTempat KerjaJohorKota Tinggi13221
10Jalan Johor 57Tempat KerjaJohorBatu Pahat7165
11Seksyen 9 Jalan Sultanah ZainabTempat KerjaKelantanKota Bharu816
12Tapak Bina Batu BerendamTempat KerjaMelakaMelaka Tengah21159
13Tapak Bina Jalan Klebang MutiaraTempat KerjaPerakKinta4896
14Industri Tembaga KamuntingTempat KerjaPerakLarut, Matang, dan Selama3042
15Jalan Medan Stesen 18/5Tempat KerjaPerakKinta2380
16Jalan Industri 2/1 GopengTempat KerjaPerakKampar dan Kinta13285
17Tapak Bina  Lebuh MahsuriTempat KerjaPulau PinangBarat Daya66294
18Hilir Sungai Kluang DuaTempat KerjaPulau PinangBarat Daya21220
19Halaman RusaTempat KerjaPulau PinangSeberang Perai Tengah1428
20Sawit PerpaduanTempat KerjaSabahKinabatangan9191
21Industri Jalan Lapan Olak LempitTempat KerjaSelangorKuala Langat81198
22Tapak Bina Jalan Sungai ChandongTempat KerjaSelangorKlang34107
23Industri Jalan Utarid U5/13Tempat KerjaSelangorPetaling dan Kuala Selangor2235
24Industri Jalan Sepadu 123ATempat KerjaSelangorKlang, Kuala Langat, Petaling, dan Sepang2035
25Persiaran SereneTempat KerjaSelangorHulu Langat1824
26Industri Kampung Baru Sungai BulohTempat KerjaSelangorPetaling1830
27Industri Sungai Rasau 35Tempat KerjaSelangorKlang17302
28Industri Jalan P4/1Tempat KerjaSelangorHulu Langat1326
29Ladang Kampung Raja MusaTempat KerjaSelangorKuala Selangor710
30Tiga Jalan CityTempat KerjaSelangorSepang655
31Kampung TeranekKomunitiKelantanGua Musang3147
32Kampung Binjai Batu 11KomunitiKelantanKota Bharu dan Tanah Merah1320
33Dioh Air PetaiKomunitiNegeri SembilanKuala Pilah3775
34Paya PelongKomunitiPahangTemerloh727
35Paya LawasKomunitiTerengganuDungun62229
36Jalan Seruling Emas EmpatKumpulan Berisiko TinggiPulau PinangSeberang Perai Selatan2125
37Jalan YewKumpulan Berisiko TinggiWP Kuala LumpurCheras1132

LAMPIRAN 5

NILAI RT MENGIKUT NEGERI

BERDASARKAN KES YANG DILAPORKAN

PADA 9 SEPTEMBER 2021

NEGERINILAI RT
SARAWAK1.15
TERENGGANU1.09
 PERLIS1.09
PULAU PINANG1.05
PERAK1.03
JOHOR1.02
KELANTAN1.02
PAHANG1.01
WP PUTRAJAYA 1.00
KEDAH0.97
SABAH0.93
MELAKA0.92
SELANGOR0.83
WP KUALA LUMPUR0.81
NEGERI SEMBILAN0.80
WP LABUAN0
MALAYSIA0.97

LAMPIRAN 6